Cum scapam de „virusi”, adica de adware?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Deliric
Deliric
Admin
Mesaje : 145
Reputatie : 187
https://board.forumgratuit.ro

MesajDeliric Mar Mar 10, 2015 7:25 pm

Salut prieteni, astazi vom vedea cum scapam de „virusi”, cum le spune lumea, de fapt aceasta epidemie se numeste Adware si cu siguranta a afectat sau afecteaza foarte multi utilizatori de calculatoare sau dispozitive mobile.
Adware este un program sau mai multe care se instaleaza la pachet cu softul pe care noi vrem sa-l instalam, de obicei vine cu programele gratuite. In cursul rutinei de instalare etapele instalarii Adware-ului sunt mascate foarte bine si utilizatorii, care nu sunt atenti, instaleaza si adware-ul pe langa softul dorit.
Asta nu este o practica recent inventata, este prezenta de multa vreme in lumea software. Daca va aduceti aminte de toolbar-ul care se instala odata cu Yahoo Messenger-ul, este un exemplu celebru. Totusi inainte Adware-ul nu era atat de enervant si periculos, iar instalarea nu putea fi facuta accidental.
Astazi m-am transformat in cobai, ca sa vedeti pe viu ce se intampla cand instalam „legati la ochi” in modul next-next-next.
Trebuie sa mentionez ca nu se intampla asa de fiecare data, alte programe pot fi mult mai agresive si cu greu se poate scapa de ele. Eu am scapat ieftin azi.
Cum scapam de Adware si de Toolbar-uri?
1. Opriti toate browserele
2. Opriti tot ce ruleaza in tray (dreapta jos in taskbar)
3. Dezinstalati toate aplicatiile suspecte
4. Soateti toate pluginurile din browsere
5. Schimbati pagina home din browser
6. Schimbati motorul de cautare cu cel default
Daca vreti sa schimbari motorul de cautare, pagina home si motorul de cautare din bara e adrese a browserului Firefox, vizionati acest tutorial:
Cum schimbam motorul de cautare din bara de adrese in Mozilla Firefox
Sau poate vreti sa schimbari motorul de cautare de pe Internet Explorer din Bing in Google:
Cum schimbam motorul de cautare de pe Internet Explorer din Bing in Google
Daca nu va descurcati, scrieti pe rubrica de comentarii cu detalii ce ati patiti si cum arata si ce face adware-ul vostru.
In tutorialul viitor voi incarca sa gasesc scule care sa faca curatenia automat pentru voi. Daca doriti asta va rog sa-mi scrieti pe rubrica de comentarii.
Atentie:
Antivirusul nu poate opri aceste softuri deoarece au permisiunea voastra de instalare.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Crează un cont pentru a creat un subiect.

Trebuie să fii membru pentru a lăsa un răspuns.

Crează un cont

Alăturați-vă comunității noastre prin crearea unui cont nou. Este ușor!


Creați un cont nou

Conectați-va

Ai deja un cont? Nici o problemă, conecteaza-te aici.


Conectați-va

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum